Синдром хронічної втоми (СХВ) в офіційній медицині класифікується як міалгічний енцефаломієліт (МЕ). Також може називатися синдромом хронічної втоми та імунодефіциту (CFS/МЕ).
За визначенням ВООЗ, синдром хронічної втоми – це медичний стан, який характеризується стійкою, значною стомлюваністю, що не зникає після відпочинку і не пояснюється іншими медичними причинами. Подібний стан часто супроводжується різними іншими симптомами, такими як біль у м’язах і суглобах, проблеми з пам’яттю та концентрацією, біль у горлі та лімфатичних вузлах, сонні порушення тощо.
До цього захворювання можуть бути схильні особи, які відчувають підвищені інтелектуальні та фізичні навантаження. Причому недуга може вражати як людей старшого покоління, чий стан можна пояснити з погляду вікових обмежень, так і молодь. Останніми роками реєструються часті випадки захворювання на СХВ школярів, організм яких не справляється з перевантаженням через сучасні навчальні методики і додаткові заняття.
Синдром хронічної втоми небезпечний не тільки сам по собі, а й через можливі ускладнення, викликані ним:
Майже завжди міалгічний енцефаломієліт супроводжується психологічними проблемами – депресивними станами, тривожністю, схильністю до соціальної ізоляції.
Причини синдрому хронічної втоми до кінця не вивчені, і тому його точний механізм залишається неясним. Кілька чинників можуть відігравати роль у розвитку СХВ, включно з вірусними інфекціями, генетичною схильністю, стресом, порушеннями імунної системи. Цей стан може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше починається в період активного життя, частіше у жінок, ніж у чоловіків.
Наразі точні причини синдрому хронічної втоми невідомі, дослідження в цій галузі все ще тривають. Однак існує кілька гіпотез і чинників, які можуть відігравати роль у виникненні цього синдрому:
Також до синдрому хронічної втоми можуть призводити проблеми зі сном, нераціональне харчування, вплив навколишнього середовища.
Загалом етіологічні чинники можна класифікувати в трьох категоріях:
Окремо можна виділити пацієнтів, схильних до міалгічного енцефаломієліту внаслідок роботи в нічні зміни, перенавантажень на роботі, ненормованого робочого дня та надмірних тренувань.
Хронічна втома у формі усталеного синдрому може супроводжуватися комплексом клінічних ознак. При цьому хвороба прогресує в трьох стадіях:
Практично для всіх трьох стадій характерні такі симптоми синдрому хронічної втоми, як:
Одночасно може виникати дратівливість, що змінює депресію. Іноді виникає погіршення зору, з’являються проблеми з роботою вестибулярного апарату.
У хронічній стадії симптоми синдрому хронічної втоми можуть зберігатися кілька діб уже після кількох хвилин фізичного або розумового навантаження. Іноді це супроводжується непритомністю, втратою свідомості, невпевненістю в собі.
Слід зазначити, що деякі із симптомів синдрому хронічної втоми характерні й для інших захворювань, зокрема інфекційних та онкологічних. Тому для встановлення точного діагнозу зазвичай проводять комплекс діагностичних досліджень. Вони можуть включати аналіз крові та дослідження на ШОЕ, онкомаркери, встановлення рівня заліза в крові. Також можуть призначатися аналізи на вміст рівня гормонів та їх різновидів, обстеження щитоподібної залози. Паралельно для диференціальної діагностики проводять електрокардіограму, ехографію серця та інші апаратні методи діагностики на розсуд лікаря.
Діагностика синдрому хронічної втоми є проблематичною. Діагностичний процес повинен насамперед враховувати результати опитування пацієнта, які можуть виключити інші стани зі схожими симптомами. Прикладами можуть бути гіпотиреоз, депресія, анемія, мігрень, рак, розсіяний склероз, ішемічна хвороба серця та імунні розлади.
Лабораторна діагностика включає в себе:
Традиційна медицина нині не готова запропонувати чіткі затверджені технології лікування синдрому хронічної втоми. Це продиктовано відсутністю точної інформації щодо причин походження хвороби. Водночас є перевірені методи, що здатні мінімізувати ризики ускладнень і пригнічують симптоми.
Певну ефективність за міалгічного енцефаломієліту демонструє медикаментозна терапія з призначенням нестероїдних протизапальних засобів, антидепресантів, противірусних препаратів. Також корисна імунотерапія, деякі види фізіотерапії. Комплексне застосування кількох методик підвищує шанси пацієнта на якнайшвидше позбавлення від синдрому хронічної втоми.
Найефективнішим на цьому тлі є метод хронотерапії, який освоєно й успішно практикують понад 40 років у Клініці хрономедицини “Резонанс”. За цією методикою лікування синдрому хронічної втоми в Києві та інших регіонах пройшли вже сотні пацієнтів із важкими формами захворювання.
Цей метод дає змогу домогтися ефекту навіть без стаціонарного лікування, і має відмінні переваги:
Лікарі Клініки хрономедицини “Резонанс” готові дати вичерпну консультацію з усіх питань лікування синдрому хронічної втоми в Києві. Для цього достатньо зв’язатися з клінікою за вказаними контактами.
Профілактика синдрому хронічної втоми включає
Синдром хронічної втоми може бути безпосередньо пов’язаний зі звичками способу життя. По-перше, це харчові звички. Перевтома та недоїдання спричиняють захворювання. Щоденне меню, що містить продукти з низькою поживною цінністю, призводить до виникнення хронічної втоми. Особливо небезпечним є надмірне споживання кофеїну. Захворювання також може бути викликане пристрастю до солодкої їжі (наприклад, батончиків, печива, шоколаду).
Трудоголіки більш схильні до синдрому хронічної втоми. Таким людям необхідно переглянути свій спосіб життя і знайти час для відпочинку. Інакше хвороби не уникнути.
Услуга
|
Цена
|
---|---|
Консультация директора, кандидат медицинских наук
|
800 грн.
|
Консультация директора, кандидат медицинских наук (онлайн)
|
550 грн.
|
Консультация специалиста врача (хронотерапевт, невролог, терапевт)
|
450 грн.
|
Консультация специалиста врача (хронотерапевт, невролог, терапевт) (онлайн)
|
350 грн.
|
На 30 дневный курс лечение в (клинике)
|
2200 грн.
|
На 30 дневный курс лечение (дистанционно)
|
1800 грн.
|
Стоимость месячного курса пациентов, которые проживают за рубежом (дистанционно) (грн)
|
3700 грн.
|
Зв'яжіться з нами і ми відповімо на всі Ваші запитання. Самолікування шкодить Вашому здоров'ю довірте це професіоналам